Jaký je nejlepší zdroj bílkovin?

"Z jakých zdrojů můžeme čerpat bílkoviny?"

Bylo to právě minulý pátek, kdy jsem seděl na gauči, koukal na fotbal a v ruce mi svítila miska pražených oříšků. Nabídl jsem jedno Zuzance a ona mi místo děkuji odpověděla: "Víš Tomáši, že ořechy jsou skvělým zdrojem bílkovin?" Na můj zmatený pohled začala vysvětlovat, jak jsou důležité bílkoviny pro náš organismus. A pak mi došlo ... Možná by nebylo špatné se o toto téma podělit v mém blogu. A tak vznikl tento článek.

Bílkoviny jsou pro naše tělo důležité, účastní se procesů jako je růst, oprava tkání a dokonce i obrana proti infekcím. Ale kde je najdeme v dostatečných množstvích? A jaké jsou nejlepší zdroje bílkovin? Tak na to se nyní podíváme detailněji.

"Bílkoviny z masa a ryb"

Maso je velmi často spojováno s bílkovinami. A není se čemu divit, je to skvělý zdroj bílkovin. A platí obecné pravidlo – čím tmavší je maso, tím více bílkovin obsahuje. Krůtí maso, hovězí maso nebo vepřové jsou jedny z nejlépe hodnocených zdrojů bílkovin. A v případě ryb, kromě bílkovin přináší do našeho těla také omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro naši krev a srdce.

"Bílkoviny z vejce"

Častým dopoledním startérem je ve většině domácnosti vajíčko. A není divu, vejce jsou totiž skvělým zdrojem bílkovin. Zajímavostí je, že vnitřek vejce, známý jako žloutek, obsahuje více bílkovin než část bílá. Na druhou stranu, žloutek také obsahuje více tuku. Ale nepanikařte, je to tuk zdravý. A to je důvod, proč bychom měli konzumovat celé vejce a ne se omezovat jen na bílky. Navíc, vejce jsou velmi univerzální potravina, kterou lze připravit mnoha způsoby, takže pokud jste zrovna na dietě, vejce by měla být na vašem jídelníčku pravidelně.

"Bílkoviny v mléčných výrobcích"

Od dětství nám rodiče opakovali, jak je důležité pít mléko pro naše kosti. Ano, mléko je skvělý zdroj vápníku, ale také bílkovin. A to platí i pro většinu mléčných produktů, jako jsou jogurty, sýry a kefír. Mléčné produkty jsou také skvělým zdrojem probiotik, což jsou "dobré" bakterie, které podporují zdraví našich střev. A pokud jste laktózově intolerantní, bez obav, existuje mnoho alternativ jako sojové nebo kokosové mléko, které také obsahují dostatek bílkovin.

"Rostlinné zdroje bílkovin"

Tak a teď se dostáváme k té oblasti, kterou Zuzanka zmínila, když jsme sledovali ten fotbalový zápas. Rostlinné zdroje bílkovin. Ano, bílkoviny nejsou jen o mase. Fazole, cizrna, čočka a jiné luštěniny jsou skvělými rostlinnými zdroji bílkovin. A co takové ořechy a semínka? Nejen, že jsou skvělé na pochoutku, ale také poskytují zdravé tuky a bílkoviny. Dokonce i některé zeleniny, jako je špenát nebo brokolice, obsahují bílkoviny.

"Bílkoviny v proteinových prášcích"

A nakonec se dostáváme k poslednímu bodu našeho průzkumu. Proteinové prášky. Ano, mnoho sportovců a fitnesáčů sáhne po nich jako po rychlém způsobu, jak doplnit bílkoviny do svého těla. Ale důležité je vědět, že tato doplňková strava by měla být použita jako doplněk běžné stravy, nikoli jako její náhrada. A taky je důležité se před jejich konzumací poradit s odborníkem, abychom víděli, jaké jsou naše požadavky na bílkoviny. Ne všechny proteinové prášky jsou totiž stejné a každý může potřebovat trochu jiný typ.

Tak a to by bylo na konci našeho průzkumu zdrojů bílkovin. Doufám, že vám to bylo užitečné a budete mít při volbě potravin trochu jasnější představu, odkud můžete získávat bílkoviny. A na závěr bych vám chtěl připomenout, že je důležité mít v jídelníčku vyváženost. Takže s bílkovinami to ani nepřehánějte, vždycky je důležité mít vše trochu. Tak dobrou chuť!

Napsat komentář

Odeslat komentář