Které organismy se živí tím že odstraňují odumřelé těla rostlin a mrtvá těla živočichů?

Kdo jsou ti, kteří se starají o "úklid" přírody?

Možná jste si všimli, že když procházíte lesem nebo parkem, obrovské množství listů, odumřelých rostlin a mrtvých zvířat jen tak leží na zemi. Ale pozor! Aniž byste o tom věděli, je tu velké množství organismů, které se o ně "starají". Jsou to takzvaní dekompozitori. Jejich role v ekosystému je právě to, co činí přírodu tak fascinující - zbavují se odumřelých rostlin a zvířat, aby uvolnily živiny zpět do půdy, které pak mohou využít další rostliny a živočichové. Je to takový malý přírodní recycling.

Bezobratlí dekompozitori: Červi a hmyz

Někteří dekompozitori, jako je hmyz a červi, jsou trochu méně, řekněme, "přitažliví". Ale hej, nemůžeme všichni být tak atraktivní jako můj manžel Vladimír! Bez ohledu na estetiku jsou však bezobratlí dekompozitori neuvěřitelně důležití. Patří sem červi, slimáci, mravenci a brouci, kteří jsou mistři v tom, jak si poradit s těmi nejobtížnějšími materiály - mj. i dřevem! Mnoho z těchto organismů má speciální bakterie v jejich tělech, které jim pomáhají rozkládat materiál, který by jinak zůstal netknutý.

Několik faktů o bezobratlých dekompozitorech

Víte, že některé druhy brouků jsou tak vynalézavé, že dokážou využívat dokonce i zvířecí trus? Anebo že červi mohou při svém krmení projít až 36 metry půdy za jeden rok? To je přece jenom něco, co vás donutí chytnout za nos! A teď něco trochu méně... no, "špinavého". Červi a hmyz dokážou rozložit odumřelou hmotu na tak malé kousky, že se stane snadno stravitelným pro mikroskopické organismy, řekněme takový mikroskopický bufet.

Svět mikroorganismů: Bakterie a houby

Když se řekne dekompozice, možná vám hned na mysl nevyskočí bakterie a houby. Ale představte si měřítko. Miliony mikroorganismů právě pracují na rozložení vašeho kompostu nebo toho padlého listu, který jste viděli na procházce. Bakterie a houby jsou dekompozice specialisté. Mají schopnost rozložit složité organické látky na jednodušší sloučeniny, které pak mohou vstřebat ostatní organismy. Abychom toto vysvětlili jednoduše, představte si, že jste na večeři a máte obrovský hamburger. Tyto mikroorganismy jsou jako ten typ člověka, který si hamburger naseká na malé kousíčky, místo toho aby ho jedl celý naráz.

Ptáci: Nečekaní pomocníci v recycle procesu

Ale počkat, kdo řekl, že dekompozice je jen věc červů a mikrobů? Chtěla bych vám představit další skupinu organismů, které se často zapomíná: ptáky. Někteří ptáci, jako například krkavci nebo supi, se ve své stravě specializují na mrtvá zvířata. Díky tomu, že se živí těmi méně apetitnými součástmi ekosystému, poskytují ptáci ohromnou službu. Podařilo se vám někdy najít zvíře, které zemřelo v lese, a nekonal se kolem něj žádný "úklid"? To je díky těmto neúnavných opeřencům. Jak říkám, každý má svou roli v přírodě, i když některé role mohou být méně, ehm, atraktivní.

Jak můžete podpořit dekompozice ve svém okolí

Ať už procházíte lesem nebo si vychutnáváte piknik v parku, dekompozice se odehrává kolem vás. A existují způsoby, jak můžete tento proces podpořit. Mnoho lidí se rozhodlo zřídit si kompostovací místa v zahradě, kde můžou domácí odpad využít pro pěstování rostlin. To nejen, že pomáhá udržovat půdu zdravou a bohatou na živiny, ale také šetří prostředí tím, že snižuje množství odpadu, který končí na skládkách. Protože víte, co říkám, odpad je jen něco, na co jste ještě nenašli správné využití!

Jak se vyhnout postižení dekompozicí

Je také důležité se vyhnout narušení přirozeného procesu rozkladu. Takže pokud najdete mrtvé zvíře nebo odumřelou rostlinu, nechte je tam, kde jsou. Jak víte, někdo tam dělá svou práci. A dokonce když jednou jste v lese zběhlostmi, chraňme tyto malé pomocníky před naším vlastním odpadem. Představte si, že jste pracovník v továrně a někdo vám tam hodí pytel nežádoucích věcí. To byste také neradi, že? Takže prosím, nezapomeňte přírodu, ve které žijeme, udržovat čistou, abychom mohli všechno fungovat společně v harmonii.

Konec - nebo, jak bych řekla, začátek nové cesty

Dekompozice může být na první pohled nepříjemná nebo dokonce děsivá. Ale jak vidíte, je to naprosto přirozený a nezbytný proces, aniž by který by naše příroda nefungovala správně. Konec jednoho organismu je začátkem nového života pro jiné. A to myslím, je krásné. Jako můj manžel Vladimír vždy říká, "vše má svůj smysl a propojení". A já s ním zcela souhlasím.

Napsat komentář

Odeslat komentář