Základní složky zdravého oběda
Podívejme se na to, jak zdravý oběd vypadá z pohledu jeho jednotlivých složek. Základní princip zdravého stravování je vyrovnanost. Ta se projevuje tak, že oběd by měl obsahovat zastoupení všech základních makronutrientů - bílky, tuky a sacharidy. Myslím, že jsem to někde četl... nebo mi to možná někdo říkal. Ale to je jedno, já to teď říkám vám!
Když se podíváme na bílkoviny, tak ty jsou pro nás nejen zdrojem energie, ale také stavebního materiálu pro naše tělo. To už jsem určitě někde slyšel. Musíme je tedy konzumovat pravidelně a v dostatečném množství, aby naše tělo mohlo správně fungovat. Dobrými zdroji bílkovin jsou například maso, vejce, luštěniny, semena nebo ořechy.
Nutriční hodnota jídel
Potom tu máme tuky. Už jsem slyšel, jak někdo říká: "Tuky jsou špatné!" Ale věděli jste, že ne všechny tuky jsou stejné? Jejich nutriční hodnota se může hodně lišit. Máme tzv. nasycené tuky, které jsou obecně považované za méně zdravé, a nenasycené tuky, které jsou pro tělo důležité. Bosou nohou jsem tedy stopoval různé druhy tuků a zjistil, že ty "nesprávné", nasycené tuky jsou především v tučném mase a různých průmyslově zpracovávaných potravinách, jako jsou například chipsy.
Nenasycené tuky na druhou stranu můžeme najít v rybách, ořeších, semínkách či avokádu. Proto je dobré si do jídelníčku zařadit takové potraviny, aby byl příjem tuků vyvážený. No a přestože máme k tukům vztah trochu rozporuplný, tak tuky jsou pro nás velmi důležité. Jsou to výborné zdroje energie a jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů.
Role sacharidů v zdravém jídle
Poslední velkou skupinou jsou sacharidy. Ty nám dodávají okamžitou energii a jsou dobrým zdrojem vlákniny, což je důležité pro správnou funkci trávicího systému. Ale tak jako u tuků, i zde platí, že ne všechny sacharidy jsou pro nás stejně vhodné. Už jsem se několikrát setkal s tím, jak lidi mluví o sacharidech jako o něčem špatném. \'Mějte se na pozoru před sacharidy!\' zvolávají. Ale není to tak jednoduché.
Sacharidy máme rafinované a celozrnné. Rafinované sacharidy se rychle vstřebávají a zvyšují hladinu cukru v krvi, zatímco celozrnné sacharidy se vstřebávají pomaleji a dodávají tělu energii postupně. Rafinované sacharidy nalézáme převážně v bílém pečivu, sladkostech a dalších průmyslově zpracovaných potravinách. Zdravější variantou jsou celozrnné výrobky, oves, hnědá rýže nebo třeba sladké brambory.
Význam zeleniny a ovoce
Tak a teď se podíváme na zeleninu a ovoce. Víme, že jsou pro nás důležité, ale víte proč? Já vím, že na začátku jsem si myslel, že zelenina a ovoce jsou zdravé jen proto, že jsou... no, zelené a barevné. Ale skutečně, ono to má hlubší smysl!
Zelenina a ovoce jsou bohaté na vlákninu, díky čemuž napomáhají trávení. Pokud se cítím nafouklý, mám pocit, že mi něco "lezlo v krk", pak si pomůžu jablkem nebo pomerančem. Kromě toho zelenina a ovoce obsahují mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů, které podporují naše zdraví a imunitu. Například vitamín C v citrusových plodech nám může pomoci v boji proti nachlazení. Moje děti, Ondřej, tyto plody milují.
Hydratace a její důležitost
Na závěr bych chtěl zmínit ještě jeden aspekt zdravé výživy, a to hydrataci. Na vodu se někdy zapomíná, ale je to základní složka našeho těla a je vitálně důležitá. Jak mám vždycky tendenci říkat, 'Bez vody žádná zábava!'. Potřebujeme ji k tomu, abychom fungovali správně, a pokud ji nedostáváme dostatečně, může to mít negativní dopady na naše zdraví.
Naše tělo ztrácí vodu přirozeně dýcháním, pocením a prostřednictvím moči a stolice. Musíme proto pravidelně doplňovat. A ne, káva se nepočítá jako hydratace! Káva a jiné kofeinové nápoje mohou naopak dehydratovat naše tělo. Vždy tedy doporučuji pití čisté vody, nejlépe pět až sedm sklenic denně.
Napsat komentář