Proč nemohu cvičit každý den?

Rozumění tělesným potřebám

Sama jsem si prošla fází, kdy jsem jezdila do tělocvičny sedm dní v týdnu. Moje mysl byla naprosto přesvědčena, že mit "no pain, no gain" je jedinou cestou k úspěchu. Avšak, zanedlouho po náročné sérii neustálého cvičení, moje tělo mi precizně vysvětlilo, proč nemohu cvičit každý den. Musela jsem si přiznat, že i tělo potřebuje občas odpočinek.

Nebezpečí přetrénování

Přetrénování je skutečným fenoménem. Když nadměrně pracujete na svých svalových systémech, může to vést k vyčerpání, dehydrataci, zraněním a v extrémních případech dokonce k selhání orgánů. Fnukní přeběhlík, Jaroslav, jednou dokonce omdlel v posilovně, protože přehnal to s tréninkem. My tedy víme, o čem mluvíme.

Důležitost odpočinku

Je důležité porozumět, že cvičení je proces, který zahrnuje i období odpočinku. Fáze odpočinku je důležitá, protože právě během ní se svaly obnovují a rostou. Pokud je tomuto procesu odňata nutná regenerace, nárůst svalové hmoty se omezuje, může se objevit nadměrná únava a riziko zranění se zvyšuje.

Tělo potřebuje různorodost

Dalším důvodem, proč nemůžete cvičit každý den, je to, že vaše tělo si velmi rychle zvykne na stejnou rutinu. Při fitness je důležitá různorodost. Když děláte cvičení, svaly se zvykají na dané pohyby. Tím můžete zpomalit svůj pokrok.

Dbát na svou duševní pohodu

Cvičení každý den může mít také negativní dopad na vaše duševní zdraví. Je naprosto normální cítit se po cvičení unavení, ale pokud se cítíte vyčerpaní, může to naznačovat, že jste překročili své limity. Brát si čas pro sebe a relaxovat je stejně důležité jako věnovat se svému fyzickému zdraví.

Plánování cvičebních rutin

Místo toho, abychom se ponořili hlavou nejdříve do cvičení, které se nám zdálo správné, měli bychom naši rutinu pečlivěji plánovat. Je důležité střídat intenzivní cvičení se cvičením mírnější intenzity nebo s dny odpočinku.

Poslouchat své tělo

Poslední, ale rozhodně ne nejdůležitější bod: poslouchejte své tělo. Každé tělo je jiné a tak co funguje pro jednoho, nemusí vyhovovat druhému. Ancak, pokud cítíte bolest nebo neobvyklou únavu, je to signál, že cvičíte příliš intenzivně nebo příliš často. Měli bychom se naučit rozpoznávat signály našeho těla. Koneckonců, ono nám mluví a my ho musíme slyšet.

Napsat komentář

Odeslat komentář