Proč máme jíst zdravě?

Základy zdravého jídla

Občas můj pes Max přijde ke mně s takovým výrazem ve tváři, jako by mi chtěl naléhat: "Kláro, proč jíš ten listový salát, když já mám tu obří kost s masem?" Mám pocit, že Max má občas větší smysl pro humor než já. Odpověď se skrývá v jednoduché teorii zdravého jídla, která je základem naší diskuse. Chápeme, že zdravé jídlo je základním kamenem pro zdravý život, ale pochopit, proč a jak to funguje, může být komplexnější. Potraviny, které konzumujeme, přímo ovlivňují náš fyzický i duševní stav.

Důležitost vitamínů a minerálů

Bez vitamínů a minerálů by naše těla nefungovala. Tyto živiny jsou pro naše tělo předzvěstí toho, že nás čeká něco dobrého. Mluvíme-li o vitamínech, tak mezi nejdůležitější patří například vitamín A pro zdraví našich očí, vitamíny skupiny B pro naše nervy či vitamín C pro naši imunitu a kůži. A co se týká minerálů, kdo by neznal vápník pro naše kosti a zuby nebo železo pro náš mozkový vývoj a energii? Takže ano, když sním ten listový salát, dovoluji mým buňkám skákat radostí.

Co je to zdravá strava?

Zdravá strava je taková, která poskytuje tělu všechny potřebné živiny pro optimální fungování. Neznamená to, že musíme jíst dokonalé jídlo na světě, ale musí být vyvážené a obsahovat všechny potřebné živiny. Víc jak jednou jsem si řekla: "Kláro, jsi to, co jíš!", a je to pravda. Zdravá strava mi pomáhá cítit se lépe, být energická a myslet jasněji. A když se cítím dobře, moje výkonnost se zvyšuje a jsem šťastnější.

Balancujeme s kaloriemi

Narazila jsem na zajímavý fakt, který říká, že v průměru by měla žena konzumovat kolem 2000 kalorií denně. Ale to neznamená, že můžeme sníst 2000 kalorií čokolády a říct si, že jsme splnily svůj cíl, že ne? Ne, úplně tak to nechodí. To, co jíme, by mělo být vyvážené a mělo by pocházet z různých zdravých potravin. Koneckonců, jídlo je také zdrojem potěšení! Takže běžme směle naproti zdraví, balancujme s kaloriemi a užívejme si jídla, která milujeme!

Probiotika a prebiotika pro naše střeva

Mluvíte se svými střevy? Já ano. Každý den. A bavíme se o probiotikách a prebiotikách. Střeva jsou naše druhé mozek a je důležité, aby byla zdravá. Probiotika jsou "dobré" bakterie, které pomáhají našemu tělu trávit jídlo a vstřebávat živiny. Prebiotika jsou druh "jídla" pro tyto dobré bakterie. Takže ano, každý den se svými střevy povídám a snažím se jim poskytnout to, co potřebují, abych byla šťastná a zdravá.

Závěr

No, a teď když jsem vám vysvětlila, proč máme jíst zdravě, je čas jít a připravit si něco vydatného a zdravého! A nemusíte se bát experimentovat, protože jak mi vždycky říkala moje babička: "Kláro, chyba je začátkem úspěchu." Takže běžme do toho, naučme se jíst zdravě a těšme se na všechny ty výhody, které nám to přinese - skvělý zdravotní stav, více energie a dobrou náladu. Až budu zítra jíst svůj snídaňový salát, budu na vás všechny myslet!

Napsat komentář

Odeslat komentář