Kdy naposledy jíst večer?

Kdy naposledy jíst večer?

Nastavení ideální doby večeře

Jestliže se pídíte po tom, kdy je nejlepší doba k večeři, blížíte se k jádru věci. To nejtěžší – a zároveň nejskutečnější – je, že pro každého z nás to může být něco jiného. Kdy večeři provádím já, Vítězslav? No, já obvykle jím večeři kolem sedmé večer. Díky tomu mám dostatek času na trávení jídla předtím, než půjdu spát. Ale neznamená to, že by to tak mělo být pro každého. Inspirace pro správné načasování večeře mohou vycházet z přirozených biorytmů, pracovních návyků, treninkového plánu a spoustu dalších faktorů.

Vliv večerního jídla na váhu

Vyměnit pozdní večeři za menší jídlo může být prospěšné pro ty, kteří se snaží zhubnout. Tělo má tendenci spalovat méně kalorií, když spíme, takže jídlo, které jíme pozdě v noci, může být skladováno jako tuk místo toho, aby bylo spáleno jako energie. Ale to neznamená, že byste měli přeskočit večeři úplně. Stejně jako já si Leona, moje manželka, dává na večeři jen něco lehkého, se spoustou zeleniny a bílkovin.

Jídlo versus spaní

Mnoho lidí má problémy se spaním, pokud jí příliš blízko doby, kdy se chystají jít spát. Trávení potřebuje energii a nechce, aby se tělo soustředilo na usínání. Proto je dobré dodržovat pravidlo, že poslední jídlo by mělo být alespoň 2-3 hodiny před spaním. Sem tam mě Vojtěch s Adele přemluví na pozdní večerní svačinku – no, bývá to většinou něco lehkého, co nám nerozhodí spaní.

Večeře jako rodinná událost

Večeře nemusí být jen o jídle - to by mohl potvrdit každý, kdo má doma děti. U našeho rodinného stolu večeře je to čas, kdy se všichni sejdeme a povídáme si o tom, jaký byl den. Je to rituál, který nám všem velice prospívá - a v případě Leony a mě, nám to také pomáhá udržovat si zdravou váhu.

Energetický výdej a večerní stravování

Podle výzkumu je ideální večeřet 3-4 hodiny před spaním, aby tělo mělo dostatek času na trávení. Ale nezapomeňte, že hlavní měrou kalorického příjmu by měla být váš energetický výdej. Tedy, pokud jste aktivní večer nebo v noci, může být vhodné jíst více a později. Pro mě, který mám práci s nízkým fyzickým výdejem, to znamená, že bych měl jíst méně a dříve.

Večerní jídelníček ve skutečnosti

Jak by měla vypadat ta ideální večeře? Pokud jsem upřímný, moje večeře ne vždy odpovídají tomu ideálu, který doporučují odborníci. Občas mám pocit, že mám touhu jíst víc, než bych měl, nebo jíst něco “nevhodného”. No, i to se stává. Ale rozhodně je důležité držet se základních principů zdravého stravování a nejíst příliš mastné, sladké, nebo těžké pokrmy před spaním.

Co z toho plyne - přehled a doporučení

Kdy naposledy večer jíst, je otázka, na kterou nelze odpovědět jednoznačně. Záleží na mnoha faktorech, jako je váš denní program, fyzická aktivita, vaše konkrétní zdravotní potřeby a podobně. Ale držet se zdravých principů ve stravě je vždy dobrý nápad. A nezapomeňte, že důležité je především naslouchat svému tělu. To je nejlepší průvodce pro zdravý životní styl.

Napsat komentář

Odeslat komentář