Jak se naučit jíst pravidelně?

Proč se naučit jíst pravidelně?

Pravidelné stravování je přesto, co by se na první pohled mohlo zdát jako snadné zadání, pro mnoho z nás velkou výzvou. Jistě mně dáte za pravdu, že jsme těmi, co si vzpomeneme na jídlo velmi často teprve až v momentě, kdy nám vrčí žaludek. A právě pro ty z nás, kdo se rádi zapomenou v práci, ve sportu nebo třeba při sledování oblíbeného seriálu, je tenhle článek. Máte-li děti, rozhodně víte, o čem mluvím. Na příkladů mých dětí, Vojtěcha a Adele, jsem si uvědomil, jak důležité je mít vyhraněné stravovací návyky. A tak jsem se rozhodl tento článek napsat.

Najednou jsem si vzpomněl na jednu příhodu se svým psem Maxem. Max má svůj jídelníček jako hodiny. Vždy přijde přesně o půl jedenácté dopoledne a o půl šesté večer, aby dostal svou porci. A tak mě napadlo: "Proč bychom nemohli být jako Max?" A proto si pojďme říct něco o tom, proč je pravidelné stravování tak důležité a jak se ho naučit.

Rozpoznejte svůj jídelníček

V první řadě je důležité si uvědomit, jaký je vlastně náš jídelníček. Chápu, že to zní jako úplné základy, ale ještě se nestačte ušklíbat. Právě vy, kdo jíte teprve až když vám to nenosí, by měli tento krok brát vážně. Nezapomínejte, že jste to, co jíte. Pamatujte si všechna jídla, která jíte během dne, a zkuste si vše zapsat. Možná budete překvapeni, co všechno a kdy jíte.

Na toto téma se váže jedna historka spojená s naším domácím králíkem Krocanem. Tenhle mazlíček se také snažil následovat Maxovu dobu krmení, ale jednoduše nešlo držet krok. Krocan jedl pokaždé, když uviděl Maxa, jak jí, a tak se dostal do cyklu, kdy jedl celý den. Když jsem si uvědomil, co se děje, začal jsem oba zvířecí přátele krmít zvlášť, aby Krocan dostal lepší stravovací návyky. Hlavní pointa příběhu? Nikdy se nenechte ovlivnit stravovacími návyky druhých!

Stanovte si pravidelný jídelníček

Jakmile se seznámíte se svým jídelníčkem, je čas ho dostat do pravidelného režimu. Pokud víte, že snídáte v deset, obědváte v jednu a večeříte ve tři, zkuste si rozvrhnout svůj den podle svého jídelníčku. Stravovací plán by měl být založen na pěti jídlech denně – snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Pomáhá mít mezi jídly přestávku 2-3 hodiny a také si pamatovat na dostatečný příjem tekutin.

Abych ukázal onu lidskou stránku tohoto procesu, přiřadil jsem si zkušenosti z oblasti pravidelného jídelníčku. Když jsme začali s Vojtěchem trénovat na maraton, museli jsme zjistit, kdy mít jídlo před a po běhu. Začali jsme experimentovat s různými časy a jídly, a nakonec jsme přišli na rutinu, která fungovala pro nás oba. A tyto zkušenosti jsme nyní přenesli do každodenního života.

Vyvarujte se přežrání i podvýživy

Pokud máte pravidelný jídelníček, je důležité si uvědomit, že přílišná konzumace jídla může být stejně škodlivá jako nedostatek jídla. Pamatujte na pravidlo: "Jezte tolik, abyste byli zasytění, ale ne přeplnění." Je důležité poslouchat signály svého těla.

Nebudu lhát, tuto lekci jsem se musel naučit těžkou cestou. Jeden den, když jsem byl doma sám a pekl jsem knedlíky na svou věčně hladovou rodinu, jsem se přejedl tak moc, že jsem byl omezen na gauč zbytek dne. Ano, byl to velmi příjemný a uspokojivý pocit, ale následující puchýře na břiše již nebyly tolik příjemné.

Najděte si svůj časový režim

Pokud máte náročný den, je důležité si najít čas na jídlo. I když se to může zdát jako obtížná úloha, je mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Můžete například využít pracovní pauzy na malou svačinku nebo si připravit jídlo v předstihu, abyste ho mohli sníst, kdykoli budete mít volnou chvíli.

Poslední tip? Detailní plánování. Pamatuji si, jak jsme jak já, tak moje manželka měli náročné dny v práci. Museli jsme najít kompromis, aby naše jídla přišla na řadu. Rozhodli jsme se vytvořit stravovací harmonogram, který by nám umožnil jíst v určité hodiny. Nebylo to jednoduché, ale nakonec se ukázalo, že jde o dobrou investici do našeho zdraví.

Zkuste něco nového

Poslední, ale neméně důležitý bod je neustálé zkoušení nových receptů a ingrediencí. Nejenže si tak můžete vychutnat nové chutě, ale také to může přinést rozmanitost do vašeho jídelníčku a zabránit nudě z monotonní stravy.

Kreativita v kuchyni je klíčem k úspěchu. Tohle je lekce, kterou jsem se naučil, když jsem se pokusil uvařit něco nového pro Adele. Byla to naprostá katastrofa, ale aspoň jsme se při tom hodně nasmáli. A samozřejmě, že sme se z něj něco naučili.

Napsat komentář

Odeslat komentář