Jak má vypadat zdravý jídelníček?
Jak má vypadat zdravý jídelníček?

Ráno jako kráľ, oběd jako princ, večeře jako žebrák

Není to tak dávno, co mi babička řekla tento moudrý rčení, které ukazuje, jak by měl vypadat náš denní jídelníček. Po ránu, když je tělo po dlouhém nocturním odpočinku potřebuje mnoho energie, bychom měli jíst jako praví králové! Jak to udělat? Například tak, že si dopřejeme kvalitní snídani, která obsahuje dostatek bílkovin, zdravých tuků a vlákniny. Ale nezapomínejte také na přítomnost vitaminů a minerálů.

Grafování jídelníčku

Přiznávám svůj malý návyk - ráda si kreslím grafy. A pokud mi něco chybí v jídelníčku, křičím: “Graf!”. Jídelníček a výživa jsou skvělé oblasti, kde můžete svůj grafický talent uplatnit. Když si vezmete papír a pastelky a začnete kreslit rozložení svých jídel během dne nebo týdne, uvidíte, kde je potřeba přidat nebo ubrat. Třeba si uvědomíte, že snídani opravdu podceňujete, a tak si dáte za cíl zlepšit se v této oblasti.

Hledání rovnováhy

Zamyslela jsem se nad tím, co to znamená mít vyvážený jídelníček. Je to vyvážené množství bílkovin, tuků a sacharidů? Nebo je to rovnoměrné rozložení jídla během dne tak, aby se tělo nezatěžovalo ani příliš krátkými ani příliš dlouhými pauzami mezi jídly? A napadlo mě, že je to všechno dohromady - vyvážený jídelníček je ten, který respektuje potřeby našeho těla, podporuje jeho funkce, dodává mu energii a nenechává ho cítit se hladovým nebo přejedeným.

Svačina jako záchranář

Pamatujete si na dobu, kdy naše matky pro nás zabalovaly svačinu do školy? Pro někoho to mohlo být trauma, ale já se k tomu ráda vracím. Ty chuti, vůně a radost z překvapení, co bude uvnitř. Svačina je něco jako malý ostrůvek v moři dne. Slouží jako doplnění energie, poskytováním potřebných živin a zlepšení nálady. Ale kromě toho, kdo by odolal chvilce klidu a odpočinku během rušného dne?

Skládání zdravého jídelníčku

Zajímá vás, jak si poskládat zdravý jídelníček? Jednoduše! Začněte tím, že si uvědomíte své potřeby. Kolik energie potřebujete? Jaké jsou vaše fyzické aktivity? Jaká je vaše oblíbená jídla? To jsou otázky, na které je třeba odpovědět. Pak je dobré se podívat na to, co jíte během dne. Máte dostatek ovoce a zeleniny? Co takhle celozrnné produkty? Jak je to s konzumací bílkovin a tuků?

Co když je člověk vegetariánem nebo veganem?

Myslíte, že je obtížnější sestavit zdravý jídelníček pro vegetariány nebo vegany? No, já taky. Ale nemátomám pravd! A víte proč? Protože zrovna tak jako u všech lidí, i u vegetariánů a veganů jde o vyváženost, pestrost a dodržování pravidla "5-6 jídel denně v malých porcích". I když se to na první pohled zdá složitější, ve skutečnosti je to otázkou návyků a dovedností.

Tipy a triky pro zdravý jídelníček

Tak a teď k tomu, co vás asi nejvíc zajímá - tipy a triky, jak si zvládnout sestavit zdravý jídelníček. Připravila jsem pro vás několik zajímavostí a doporučení, které vám usnadní cestu ke zdravému stravování. Ale nezapomeňte, že vše je o individuálních potřebách. Co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. Takže buďte k sobě vstřícní a hledejte to, co vám dělá dobře!

Napsat komentář

Odeslat komentář