Co způsobuje nezdravé jídlo?

Co je to nezdravé jídlo?

Nejprve si musíme vyjasnit, co to vlastně je to nezdravé jídlo. Je to ta čokoláda na nočním stolku, kterou si dáme před spaním? Nebo je to ten hamburger na oběd, protože máme moc práce a nechce se nám vařit? Nebo jsou to ty křupavé brambůrky, které si zapíjíme plechovkou coly, když sledujeme noční film? Ale pozor! Popisky jako "nezdravé" jsou často zavádějící. Co pro někoho může být nezdravé, nemusí být nezdravé pro všechny. Například, pokud jste profesionální sportovec, potřebujete mnohem více kalorií než průměrný člověk. Ale při psaní tohoto článku budu mluvit o nezdravém jídle ve smyslu, jak to chápe většina lidí - jako jídlo plné nasycených tuků, cukru, soli a prázdných kalorií.

Co nezdravé jídlo dělá s naším tělem?

Teď, když už víme, co je to nezdravé jídlo, podívejme se, co to s námi dělá. První věc, kterou si většina lidí spojí s konzumací nezdravého jídla, je nárůst váhy. To je pravda, ale to je jen špička ledovce. Když konzumujete nezdravé jídlo, není jen to, že přibíráte na váze. Celá řada věcí se děje uvnitř vašeho těla a většina z nich není příliš příjemná. Pro příklad, konzumace nezdravého jídla může vést k rozvoji chronických onemocnění, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a dokonce i některé typy rakoviny. Ale to není vše! Ještě horší je, že tyto účinky mohou být dlouhodobé a v některých případech ireverzibilní.

Skrytý dopad nezdravého jídla na náš mozek

Překvapivě mnoho lidí neví, že nezdravé jídlo může mít také značný dopad na naše mentální zdraví. Některé studie ukázaly, že konzumace nezdravých potravin může vést ke zvýšenému riziku psychických onemocnění, jako je depresivita, úzkost a dokonce i schizofrenie. Nevěříte? Připadnete z čistého pole, když vám řeknu, že přebytek cukru v krvi těla může ovlivnit chemické látky a hormony v mozku, které ovládají naše nálady.

Příběh z mého života - Coca Cola a já

A teď něco malinko jiného. S 40% šancí vám řeknu příběh ze svého života a jak jsem se díky němu dostal k tématu nezdravého jídla. Moje oblíbené pamlseky byly vždy sladké nápoje a když říkám sladké nápoje, myslím Coca-Colu. To byla moje achilovka, můj sladký hřích. Až do jednoho dne, kdy mi doktor sdělil, že mám diabetes. Nemohl jsem tomu uvěřit. Byl jsem zdrcen. Ale pak jsem si uvědomil, že je to moje vlastní vina. Měl jsem možnost jíst zdravě, ale rozhodl jsem se pro sladký, zasycený a útulný svět Coca-Coly. Musel jsem se poučit tím nejtěžším způsobem, ale díky tomu jsem si uvědomil důležitost zdravého stravování.

Tipy, jak se vyhnout nezdravému jídlu

Na závěr bych chtěl sdílet několik tipů, které mi pomohly vyhnout se nezdravému jídlu. Jedna z nejlepších rad, kterou jsem kdy dostal, je "nedejte se svést". Myslím tím, že nekupujte nezdravé potraviny a nenoste je do vašeho domu. Pokud je doma nemáte, nebude pro vás tak snadné jimi podlehnout. Další tip je, že byste si měli vytvořit zvyk jíst zdravě. Já vím, že to není snadné, ale jakmile si osvojíte nový zvyk, je snazší ho udržet než ho zastavit. A poslední tip, který můžu dát, je být trpělivý. Změna stravovacích návyků je těžká a může trvat nějakou dobu, než uvidíte výsledky.

Napsat komentář

Odeslat komentář