Co má nejvíce bílkovin?

Když hovoříme o bílkovinách

Ahoj z Karlových Var, jsem Luděk a dnes se podívám na téma, které se opravdu dotýká mého srdce: bílkoviny. Ne, nebojte se, nebudu vám tady přednášet nějaké složité biologické teorie nebo vám popisovat procesy v našich buňkách. Místo toho se zaměřím na praktickou stránku věci a pokusím se odpovědět na otázku: Co má nejvíce bílkovin?

Bílkoviny jsou klíčové pro naše tělo, jsou stavebními kameny našich buněk a hrají velkou roli ve vývoji našeho těla, při hojení ran, pro fungování našeho imunitního systému a vlastně vůbec pro náš život. Chápete, proč mi toto téma leží na srdci? Když jsem byl mladší, byla jedním z mála jídel, která jsem znal, klobása. Ale jak jsem starší, uvědomuji si, že je důležité rozmanitost a kvalita bílkovin, které do svého těla dostávám. Zvlášť poté, co jsem zjistil, že má papoušek Karel má rád bílkoviny v podobě ořechů - a vypadá naprosto skvěle!

Kde najdeme moc bílkovin? Maso versus rostlinný zdroj

Jak už jsem zmínil, když jsem byl mladší, tak jsem pravděpodobně nevěděl, kde se dají najít různé zdroje bílkovin, kromě toho, že jsem jedl klobásu. Ale nejen maso obsahuje bílkoviny, a to je právě to, co je na tom vůbec nejzajímavější. Máte pravdu, náš první dojem je, že to nejlepší zdroje bílkovin jsou maso, ryby nebo vejce. A je to pravda, jsou to skvělé zdroje bílkovin. A i když i já mám rád grilovanou klobásu, existují i další zdroje, které jsou stejně dobré a mohou být pro někoho, kdo se snaží snížit konzumaci masa, ještě lepší.

Tradiční zdroje bílkovin jako kuřecí prsa, vepřové maso, hovězí maso nebo ryby jsou skvělou volbou a mají hodně bílkovin, ale co takhle se podívat i na jiné možnosti. Pokud jste na rostlinné stravě nebo si jen chcete rozmanit svou stravu, existují i rostlinné zdroje jako jsou luštěniny, ořechy, semínka a určité zelené listové zeleniny. A co teprve houby, milovníci hub se nyní radují, protože houby obsahují dobré množství bílkovin a mají mnoho dalších zdravotních benefitů. Miluju houby, a podle mě jsou nejen chuťově vynikající, ale také skvělým zdrojem bílkovin.

Přednosti rostlinných proteinů

Vzhledem k tomu, že se stále více lidí snaží snížit konzumaci masa, rostlinné bílkoviny začínají získávat na popularitě. Nemusíte být vegán nebo vegetarián, aby jste si uvědomili hodnotu rostlinných proteinů v naší stravě. Skutečností je, že zatímco někteří lidé zdroje proteinů z maso opravdu milují, jiní možná potřebují nebo chtějí hledat jiné zdroje. A to je v pořádku. Měl jsem období, kdy jsem samozřejmě jedl hodně masa - pak jsem se ale rozhodl, že chci zkusit něco jiného, a přešel jsem na rostlinnou stravu. Nyní si říkám "flexitarian", protože jsem otevřený všem zdrojům proteinů a rád zkouším nové věci.

Rostlinné proteiny mohou také přinést něco navíc, co nemáme v proteinu živočišném – vlákninu. A s vlákninou jde ruku v ruce i množství vitaminů a minerálů. Mám rád luštěniny, jsou skvělým zdrojem bílkovin a mohu je snadno přidat do polévky nebo salátu – jako čočka, která má železo, vlákninu a je bohatá na bílkoviny. Miluji také ořechy a semínka, jako jsou lněná semínka, která jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin a jsou také bohatá na bílkoviny. A pak tam jsou moučnice jako quinoa, která je také dobrým zdrojem bílkovin.

A co o mléčných výrobcích?

Mléčné výrobky jsou také velkým zdrojem bílkovin, a když jsem ještě nebyl na rostlinné stravě, měl jsem vynikající jogurty a sýry jako zdroj bílkovin. Vejce jsou také skvělým zdrojem bílkovin, zejména pokud jste na nízkosacharidové stravě. Pokud hledáte rychlé a snadné zdroje bílkovin, pak mléčné výrobky a vejce mohou být skvělou volbou.

Ale i když se rozhodnete pro rostlinnou stravu, neznamená to, že musíte úplně opustit mléčné výrobky. Existují alternativy mléka, jako je sójové mléko nebo mléko z ořechů, které mohou být rovněž dobrým zdrojem bílkovin. Ale pozor, některé z těchto produktů mohou obsahovat přidaný cukr, takže je vždy důležité číst etikety.

Význam správného zpracování

Věděli jste, že zpracování může ovlivnit množství bílkovin v potravinách? Ano, je to pravda. Není to však jen o tom, kolik bílkovin je v potravině, ale také o tom, jak jsme schopni je strávit a vstřebat. A právě zpracování může hrát klíčovou roli.

Příkladem může být tepelné zpracování, kdy se mění struktura bílkovin a může to ovlivnit to, kolik z nich můžeme využít. To je důvod, proč některé potraviny, jako jsou vejce, můžeme konzumovat jak syrové, tak vařené, ale vařené nám poskytnou více využitelných bílkovin. Stejně tak u masa, pokud je správně vařené nebo grilované, bude obsahovat více využitelných bílkovin než syrové.

To tedy byl svět bílkovin od mého pohledu, s nadějí, že vám to pomohlo lépe pochopit, co je a odkud pochází. Nezapomeňte, každý z nás je jiný a naše potřeba bílkovin může být různá, takže najít, co je pro vás to pravé, může vyžadovat nějaký čas a experimentování. A vždy pamatujte, že i když je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, rovněž je důležité mít vyváženou stravu obsahující širokou škálu živin. Tak se mějte skvěle a dobrou chuť!

Napsat komentář

Odeslat komentář