Co jíst abych přibrala?

Úvod do tématu přírůstku na váze

Zdravím všechny čtenáře! Dnes se budeme zabývat jedním z méně diskutovaných témat v oblasti výživy – jak přibrat na váze zdravým způsobem. Můj pes Max mi obvykle dělá společnost, když píšu, a dnes je to jiné. Téma mi připadá dosti relevantní, jelikož si vím, že ne každý se snaží zhubnout. Některé osoby málo váží a chtějí naopak přibrat, což někdy může být stejně těžké, jak zhubnout.

Význam příjmu kalorií pro zvýšení hmotnosti

Jedním z nejdůležitějších bodů při zvyšování váhy je množství konzumovaných kalorií. Dokonce více než to, co jíme, je důležité, kolik toho sníme. Abychom mohli přibrat na váze, je nezbytné konzumovat více kalorií, než naše tělo spotřebuje během dne. To však neznamená, že bychom měli jíst cokoli, co nám přijde pod ruku. Je důležité vybrat potraviny, které jsou výživné a zároveň kalorické.

Míra a kvalita příjmu proteinů pro nárůst hmotnosti

Udržování dostatečného příjmu proteinů je další klíčovou složkou procesu přibírání na váze. Proteiny nejen že nám pomáhají se cítit sytější, ale také pomáhají našemu tělu při výstavbě svalové hmoty, což přispívá k zdravému přírůstku hmotnosti. Místo hranolků, křupavých slaných tyčinek nebo cukroví se snažte zařadit do své stravy potraviny bohaté na proteiny, jako jsou ořechy, semena, maso, vejce či tvaroh.

Hydratace a její roli při přibírání na váze

Hydratace hraje klíčovou roli v našem zdraví a to platí i při přibírání na váze. Oranžové šťávy, mléčné nápoje, smoothie – to vše může přispět k zvýšení příjmu kalorií. Ale pozor, je důležité dodržovat základní pravidlo – nedopřejte si tekutiny hned před jídlem, jelikož mohou zaplnit žaludek a snížit apetit k pevným potravinám.

Pravidelnost příjmu jídel

Velmi důležitým aspektem přibírání na váze je také pravidelnost jídel. Nepřehnaně dlouhé intervaly mezi jídly mohou způsobit, že tělo začne vyčerpávat vlastní zásoby energie – a místo přibírání na váze tak můžete začít hubnout. Raději jíte 5-6 menších jídel během dne než 3 velké porce.

Význam cvičení pro zdravý přírůstek hmotnosti

Je to pravda, kilogramy navyšujeme při konzumování kalorií. Ale pokud nechceme přibrat ve formě tuku, je důležité vykonávat pravidelnou fyzickou aktivitu. Jak často to mohu sama potvrdit, jelikož nabírání svalů mě naprosto změnilo.

Důležitost dostatečného odpočinku pro přírůstek hmotnosti

Nedocenitelnou roli v procesu přibírání na váze taktéž hraje správný odpočinek. Policisté túrují, pekaři pečou, dokonce i můj pes Max občas šťourá o nosu – a všechny tyto aktivity spotřebovávají energii. Tělo potřebuje kvalitní odpočinek, aby zvládlo obnovit své zásoby energie a dodat dostatek zdravé hmoty.

Psychologický aspekt přibírání na váze

Nakonec, ale neméně důležitě, je třeba se objektivně podívat na psychologickou složku procesu přibírání na váze. To, jak se cítíme na těle i v hlavě, je totiž při jakékoliv změně tělesné hmotnosti nezbytné. Jíst více a cvičit je někdy těžké, zejména pokud jsme zvyklí jíst méně nebo jsme fyzicky neaktivní. Tady je třeba zapojit odhodlání a trpělivost, ale vězte, že časem se to vyplatí!

Napsat komentář

Odeslat komentář