V čem je nejvíce bílkovin?

Bílkoviny - tělo si bez nich neumí představit

Možná se vám to může zdát podivné, ale bílkoviny, neboli proteiny, jsou takřka všude kolem nás. Jsou hlavním stavebním prvkem našeho těla. Pokud se teď podíváte na svou ruku, tak to co vidíte, je z 20% tvořeno právě bílkovinami. Jsou to ony, které se starají o regeneraci a růst svalů, dopravu látek v těle nebo například tvoří obranný systém proti nemocem. Čili, pokud jste sportovec, chcete zhubnout nebo se cítit prostě dobře, počet bílkovin by vám rozhodně neměl být lhostejný.

Jídla bohatá na bílkoviny

Nekoukejte tak překvapeně, ale bílkoviny nejsou jen v kuřecím, vajíčkách nebo v rybách. Jsou i v potravinách, které byste nejspíš nečekali. A teď vás určitě napadá: "To jako v rohlíku?". No, rohlík bude asi blíž k sacharidům než bílkovinám, ale určitě se najdou potraviny, které vás překvapí. Jako třeba čočka, jáhly nebo dokonce i některé ořechy. To vše a mnohem více najdete v následujícím seznamu potravin s vysokým obsahem bílkovin.

Bílkoviny a vegetariáni

No a protože jsem si všiml, že mezi mými čtenáři se nachází i dost vegetariánů, musím se samozřejmě zaměřit i na ně. Možná si teď říkáte, že pro vegetariány to s bílkovinama nebude jednoduché, ale opak je pravdou. Ve světě rostlinných potravin existuje spousta možností, kde najít dostatek bílkovin. Takže milí vegetariáni, nepropadejte panice, bílkoviny nepotřebujete čerpat jen z masa a mám pro vás spoustu tipů.

Tipy a triky pro snadný příjem bílkovin

Možná si teď kladete otázku, jak je možné, aby jsem mohl jíst tolik bílkovin, když jsem prakticky celý den v práci nebo na cestách? No, i na to je řešení. A já vám ho hned představím. Sestavil jsem pro vás několik tipů a triků, jak snadno a rychle zvýšit příjem bílkovin. A to i když jste na cestách nebo v práci. Jsou to rychlé a snadné recepty, které vám určitě pomůžou.

Anketa: Jaké je vaše oblíbené bílkovinové jídlo?

Milí čtenáři, rád bych slyšel vaše názory. Jaké je vaše oblíbené bílkovinové jídlo? A proč? Tento článek je určen k tomu, aby vás informoval, ale také bych rád slyšel vaše názory na tento téma. Jednou z věcí, které miluji na tom, že jsem bloger, je interakce s vámi, čtenáři. Je to pro mě velmi důležité, abych věděl, co vás zajímá, a jak vám mohu lépe pomoci. Takže mi, prosím, napište do komentářů, jaké je vaše oblíbené bílkovinové jídlo a proč. Těším se na vaše odpovědi!

A jak jsem slíbil, nyní přijde moje malá historka. Ne, nebojte se, nikdo neskončil v nemocnici kvůli nadbytku bílkovin. Jedná se o příběh z doby, kdy jsem jako mladý táta s manželkou přemýšlel, jak naše malá Miroslava bude jíst. Rozhodli jsme se jí dávat jídla bohatá na bílkoviny, protože jsme chtěli, aby vyrostla silná a zdravá. A víte co? Dnes je Miroslava studentkou medicíny a bojovnicí v tělocvičně. Možná na to měla vliv i naše strava bohatá na bílkoviny.

Napsat komentář

Odeslat komentář