Po čem rostou svaly?

Čtyři Ms pro masivní svaly

Mít takové svaly, že by se mohlo vyslovovat: "Počkejte, budu muset přidat další závaží na činku, tohle je pro mě příliš lehké" je snem mnoha z nás. Jestli jde o vás, nebojte se, nejste sami. Já, David, jsem tam také byl, takže v priebehu tohoto článku se dozvíte vše, co jsem se na své cestě za silnějším tělem naučil. Časem jsem zjistil, že cesta k větším a silnějším svalům je otázkou čtyř Ms: Makra, Mikronutrienty, Mechanické napětí a Metodika. A tak, pojďme na to!

Makra: Základní stavební prvky

Budujete dům? Potřebujete cihly. Budujete svaly? Potřebujete makra. Makra, nebo makronutrienty, zahrnují bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny jsou významné pro výstavbu svalů. Ale nezapomínejme i na ostatní dvě - sacharidy pro energii a tuky pro hormonální rovnováhu. Nejlepší je získávat tyto živiny z celých potravin, jako jsou maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy a celozrnné výrobky.

Můj tip pro vás

Pokud jste jako já, tak jste na začátku svého "fitness putování" nacpali se bílkovinovými tyčinkami, v naději, že se ráno probudíte s vypracovanými svaly. Bohužel, takhle to nefunguje. Bílkoviny nejsou jediný faktor. Musí být vyvážené s ostatními makronutrienty.

Mikronutrienty: Malí, ale mocní

Myslíte si, že makra jsou celý příběh? Ani zdaleka. Pokud jsou makronutrienty cihly, mikronutrienty jsou malé součástky, které pomáhají domu držet pohromadě. Bez správných mikronutrientů se můžete svalově rozvíjet pomalu nebo vůbec ne. Do mikronutrientů spadají vitamíny a minerálny, které zahrnují třeba železo, draslík, hořčík nebo vápník.

Vzpomínka na Davidovu školní léta

Rekreační běhání je moje vášeň od sedmi let, ale když jsem začal intenzivněji běhat a posilovat v mládí, začal jsem pociťovat neustálou únavu. Nakonec jsem zjistil, že mi chybí draslík. Ano, draslík. Tento malý mikronutrient může způsobit velký dopad na vaši výkonnost. Takže nezlehčujte jejich význam, ani když vás nevzrušují tak jako bílkoviny.

Mechanické napětí: Trénink, který skutečně funguje

Ať už jste vstoupili do posilovny se sebelepší výživou, bez správného tréninku se svaly nebudou rozvíjet. Mechanické napětí, které vytváříme při zvedání závaží, je základním signálem pro tělo, aby začalo budovat svaly. Je stěžejním kamenem svalového růstu.

Upřímná rada od Davida

Nesnažte se zvedat víc, než můžete. Zpočátku jsem udělal stejnou chybu - zvedal jsem víc a víc, až jsem skončil se zraněním. Kvalita je důležitější než kvantita. Pohyb s menším závažím, ale s lepší technikou, je mnohem užitečnější než zvedání obrovských závaží s nesprávnou technikou.

Metodika: Plán, jak dosáhnout svých cílů

Poslední M v našem seznamu je metoda. Bez plánu se můžete snadno dostat do slepé uličky. Váš plán by měl zahrnovat konzistentní cvičební rutinu s dostatečným odpočinkem a zdravou stravu. Rovněž by měl být dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobil vašemu životnímu stylu a cílům.

Závěrečná vzkaz od Davida

Když jsem začal svou fitness cestu, neměl jsem plán. Jednoduše jsem začal cvičit a jedl jsem, co mi přišlo pod ruku. Výsledky? Téměř žádné. Když jsem si vytvořil systematický plán a začal ho následovat, začaly se objevovat skutečné změny. Takže nezahazujte svůj čas a energii. Začněte chytře a pracujte směrem k svým cílům.

Tak to je vše. M doufám, že vám moje čtyři Ms pro masivní svaly nějak pomohou. Jen si pamatujte, že cesta k svalům není závod. Je to maraton. Takže jděte na to pevným krokem a pamatujte na své Ms!

Napsat komentář

Odeslat komentář