Kdy je tělo v Ketoze?

Co je to ketoza?

Představte si keto dietu jako jízdu na horské dráze. Když se nacházíte na vrcholu dráhy, vaše tělo je naplněno cukrem a neustále ho potřebuje k energii. Ale když se rozhodnete tento cukr nahradit tukovou dietou, začíná vaše cesta do dolní části dráhy, kde vaše tělo spaluje tuk jako palivo místo cukru. Tento proces nazýváme ketoza.

Ale jak víme, že jsme ve stavu ketozy? Tak na to je jeden jednoduchý odpověď: Vaše tělo vám to dá vědět. Často to může zahrnovat příznaky jako změna chuti, zápach těla, nebo dokonce únava v prvních dnech přechodu na tuto dietu. Ale nebojte, vše je to součástí procesu a nakonec budete mít více energie a zdravější tělo.

Jaké jsou příznaky ketozy?

Abychom pochopili, jak poznat příznaky ketozy, je důležité vědět, jak tělo reaguje na dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, takzvanou ketogenní dietu. A věřte mi, je to docela zážitek. Přechod na ketogenní dietu může zpočátku být docela náročný. Vaše tělo je zvyklé na vysoký příjem cukrů, a když mu náhle přestanete dodávat svou obvyklou dávku, může reagovat určitým způsobem.

Někteří lidé mohou zažít takzvaný keto chřipku, která může zahrnovat příznaky jako je úzkost, nevolnost, podrážděnost, nespavost a jiné. To je tělo, které se snaží vypořádat se s novými zdroji paliva. Ale nemějte strach, tyto příznaky obvykle upadají po několika dnech až týdnech.

Testování ketozy

Když už jsme u toho, jak poznat, že jsme ve stavu ketozy, mělo by se zmínit, že existují i speciální testy, které nám mohou pomoci určit, zda jsme ve stavu ketozy. Jsou to keto-diagnostické testy, které měří množství ketonů v krvi, moči nebo dechu.

Testování krve je nejpřesnější metoda, ale také nejdražší a nejméně pohodlná. Močové testy jsou levnější a pohodlnější, ale méně přesné. Dechové testy jsou stále v experimentální fázi, ale představují slibnou alternativu pro budoucnost.

Jídla pro podporu ketozy

Nakonec, ale rozhodně nejméně důležitým, je to, co jíme. Pokud chceme své tělo udržet ve stavu ketozy, je důležité jíst jídla s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů.

Například, maso, ryby, vejce, ořechy, semena, oleje a nenasycené tuky jsou všechny vynikající možnosti. Naopak, potraviny s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů, jako jsou pečivo, těstoviny, rýže a ovoce, by měly být omezeny.

Udržování těchto dietních návyků může pomoci vašemu tělu zůstat ve stavu ketozy a zajistit, že se budete cítit lépe a mít více energie. A není to koneckonců to, co všichni chceme?

Napsat komentář

Odeslat komentář