Jaký mám mít příjem kalorií?

Výpočet kalorických potřeb

Víte, jaký mám mít příjem kalorií? To je otázka, na kterou si odpovíme v tomto článku. Je to docela zajímavé téma, kterému se většina z nás nevěnuje, pokud se nesnaží zhubnout nebo nabrat svaly. Ale všichni bychom měli vědět, kolik kalorií potřebujeme denně, abychom udrželi svou aktuální tělesnou hmotnost, pokud nechceme přibírat nebo ztrácet na váze.

Já si svůj příjem kalorií počítám už několik let. Přiznám se, že začal jsem s tím, když mi Leona, moje manželka, řekla, že jsem začal přibírat. Chlapi, kdo by nechtěl vypadat dobře pro svou manželku, že? Takže jsem se dal do toho a dnes je to už součástí mého života.

Rozumění kaloriím a jejich významu

Předtím než se ponoříme do toho, jak vypočítat svůj tělesný kalorický příjem, dovolte mi vysvětlit, co kalorie vlastně jsou. Kalorie jsou jednotkou energie. Ve stravování se hovoří o kilokaloriích, často nazývaných jen kaloriiemi. Tyto kalorie pocházejí z bílkovin, tuků a sacharidů, které jíme a pijeme.

Já jsem vždycky říkal, že ať už chci zhubnout nebo zůstat ve formě, musím znát svůj kalorický příjem. Je to jako mít mapu, když jedete autem. Nebudu lhát, v úvodu to bylo náročné, ale s časem se to stalo snazší. Je to zvyk jako každý jiný. Na výpočet kalorických potřeb existuje několik vzorců, z nichž každý přihlíží k různým faktorům.

Faktory ovlivňující příjem kalorií

Několik faktorů ovlivňuje to, kolik kalorií potřebujeme denně. Patří sem vaše věk, pohlaví, tělesná hmotnost a aktivita. To může být trochu složité, ale jak říkám, s praxí to jde lépe. Já například poznal, že když sportuji, potřebuji více kalorií, než když trávím víkend doma na gauči s dětmi, Vojtěchem a Adelou.

Představte si, že tělo je jako auto. Kalorie jsou jako palivo. Auto potřebuje více paliva, pokud jede rychleji nebo pokud je auto těžší. Takže pokud budete více aktivní nebo budete mít více svalů (které jsou těžší než tuk), budete potřebovat více kalorií.

Poznávání svého těla a jeho potřeb

Když už víme, co ovlivňuje naše kalorické potřeby, můžeme se naučit, jak naše tělo pracuje a jaké má potřeby. Každý jsme jiný a tak je i naše tělo. Důležité je, abychom ho poznali a věděli, jak se k němu chovat. Je dobré si uvědomit, že jídlo je pro naše tělo palivem. To ovšem neznamená, že bychom si měli dopřávat všechno. Jídlo by mělo být vyvážené a musí obsahovat všechny potřebné živiny.

Já si na tohle vždycky vzpomenu, když připravuji večeři pro mou rodinu. Leona se vždycky snaží, abychom jedli zdravě. A já jsem za to vděčný, protože já bych asi skončil se sendvičem a pivem.

Aplikace pro sledování příjmu kalorií

Nakonec bych vám chtěl doporučit aplikace, které vám pomohou sledovat váš kalorický příjem. Já osobně používám aplikaci MyFitnessPal, ale na trhu existuje mnoho dalších. Tyto aplikace vám umožní snadno zaznamenávat, co jste jedli a kolik kalorií jste přijali.

Já vždycky říkám, že technologie je tu, abychom ji využívali. A pokud vám může pomoci dosáhnout vašich cílů, proč ji nevyužít? Ať už jde o cokoliv, vězte, že klíčem je konzistence. Jak už jsem zmínil, v začátcích to může být těžké, ale s časem se to stane rutinou.

Tak tady máte, nyní víte, jaký mám mít příjem kalorií. Doufám, že vám tyto informace pomohou při plánování vašeho stravování a dosažení vašich fitness cílů. Nezapomeňte, že je to cesta, ne destinace. Takže si ji užijte a buďte trpěliví. S úsměvem a pozitivním postojem je všechno lepší.

Napsat komentář

Odeslat komentář