Jak se správně stravovat?

Proč je důležité správné stravování?

Víte, proč je důležité se správně stravovat? No, pokud ne, pak se připravte, protože tohle bude velká jízda. Stravování je přeci jenom základem našeho života. Bez jídla bychom prostě nemohli žít. To je fakt. Ale není to jenom o tom, že jíme, abychom přežili. Jde o to, jaké potraviny konzumujeme, jak často a kdy jíme. Správné stravování nám může pomoci zůstat zdraví, fit, aktivní a výkonní. A kdo by nechtěl být výkonný, že? I můj pes Max uznává význam správné stravování, a to je jen pes!

Správná strava taky hraje hlavní roli v předcházení mnoha chronických nemocí. Jak říká moje babička, lepší je předcházet než léčit. A věřte mi, má pravdu. Můžete si tedy představit, že pokud byste jídlo brali jako lék, měli byste skvělou příležitost, jak zlepšit své zdraví. A to mluvím jako člověk, který má za sebou pěknou řádku stravovacích faux-pas.

Takže, důležité je vědět, co přesně naše tělo potřebuje k optimálnímu fungování. Ale jak můžeme vědět, co je pro nás nejlepší? To je ta otázka, na kterou se snažím odpovědět v tomto článku. Tak pojďme na to!

Rovnováha je klíčem

Rovnováha je klíčem ke správnému stravování. To je skutečnost, kterou potvrzuje i můj králík Krocan. Když dostane příliš mrkve a málo sena, není spokojený. Stejně tak náš organismus potřebuje vyváženou stravu, aby byl šťastný. Co to znamená? Jednodušší než kdykoli předtím si to představit jako kruh. Představte si, že máte talíř rozdělený na 4 části. Každou část by měla obsahovat různé skupiny potravin, aby byla zajištěna rovnováha ve výživě.

Jedna čtvrtina talíře by měla obsahovat bílkoviny. Co to znamená v praxi? Může to být kousek masa, ryby, vejce nebo pro vegetariány a vegany třeba fazole nebo cizrna. Další čtvrtina by měla obsahovat složité sacharidy, jako je bulgur, quinoa, celozrnný chléb nebo třeba sladké brambory.

Další velkou část talíře, kolem 40 %, by měly tvořit zelenina a saláty. V tomto případě platí pravidlo, že čím pestřejší, tím lepší. Takže neváhejte a naservírujte si ty nejbarvitější zeleninové mixy. A poslední, ale neméně důležitou částí talíře, jsou tuky. Může to být avokádo, ořechy, semínka nebo kvalitní oleje. Ale pozor, tuky by měly tvořit jen malou část vašeho talíře.

Nespěchejte, užívejte si jídlo

Mnoho lidí, včetně mého bráchy, má tendenci jíst příliš rychle. Ale rychlé jídlo nemá s dobrou výživou nic společného. Proč? Když jíme rychle, naše tělo nemá čas zaregistrovat, že je plné. Výsledkem je to, že jíme víc, než je potřeba. Navíc jídlo, které není dostatečně rozkousané, je obtížnější trávit. Takže si své jídlo užívejte. Mějte z každého sousta radost.

A další věc - snažte se jíst bez rozptýlení. Zapnout televizi nebo prohlížeč sociálních sítí během jídla není dobrý nápad. Když se soustředíte na jídlo, vaše tělo lépe vnímá, co jíte, a tak může efektivněji strávit a vstřebat všechny potřebné živiny.

Hydratace je klíčová

Hlavním pilířem správné stravy je dostatečná hydratace. Některé studie ukázaly, že až 60 % našeho těla tvoří voda. Proto je důležité, abychom dostatečně doplňovali tekutiny. Můj tip je nosit s sebou vždy láhev vody. I když to může být někdy otravné, opravdu to stojí za to. Kvalitní hydratace pomáhá udržovat energii, pomáhá trávení a udržuje pokožku zdravou. Pokud nejste fanouškem čisté vody, můžete do ní přidat plátek citronu, máty nebo pomeranče pro chutnější variaci.

Svačiny jsou tvé přátelé

Dlouhé intervaly mezi jídly mohou vést k přejídání. Proto doporučuji mít s sebou vždy nějakou svačinu. Může to být zdravá tyčinka, ořechy, semínka nebo třeba kousek ovoce. Snažte se ale vyhnout se nezdravým variantám, které jsou plné cukru a tuků. Jednou jsem byl na výletě a zapomněl jsem si vzít svačinu. Výsledkem bylo, že jsem byl tak hladový, že jsem si nakonec koupil velkou porci hranolek. To byla chyba. Takže nezapomeňte, svačiny jsou vaši přátelé!

Vypočítejte své kalorické potřeby

Věděli jste, že každý z nás potřebuje jiné množství kalorií ke svému životu? To se odvíjí od naší výšky, hmotnosti, pohlaví, věku a fyzické aktivity. Může se zdát složité to vypočítat, ale existují různé online kalkulačky, které vám s tím pomohou. Mějte ale na paměti, že kalorie nejsou vše. Důležitá je rovnováha mezi makroživinami - bílkovinami, tuky a sacharidy.

Stravování může být někdy komplikované, ale je důležité si uvědomit, že správná strava je investicí do našeho zdraví. Takže si ujistěte, že jste na cestě k lepšímu stravování. Vím, že to může být náročné, ale věřte mi, stojí to za to.

Napsat komentář

Odeslat komentář