Úvod do zdravé stravy
Ano, je to tak. Jsem David, obyčejný tatínek ze západu, který miluje palačinky a stejně tak s nadšením sedí v pátek na gauči s pytlíkem brambůrek. Ale dneska se nechystám psát o tom, jak je na výbornou tvarohová náplň k ořechovým palačinkám nebo jak se mi líbí vytažený sýr z takové té skořápky nachos. Dneska se pustíme do něčeho zcela jiného. Jdeme si probrat, jak má vypadat skutečně zdravá strava!
Co to znamená zdravě se stravovat?
Pomineme-li chvíli, kdy jsem se sotva udržoval nad talířem napěchovaným kurem a hlávkou salátu a raději jsem se večer uklidil se sklenicí vína do křesla, je pro mě zdravá strava něco jako mapou. Je to posloupnost rozhodnutí a volby, které vám pomáhají najít správnou cestu. Ale jak poznat tu správnou cestu? Co je tedy zdravá strava? Je to přijímání potravy, která nám dodává všechny potřebné živiny, abychom zůstali fit a zdraví. A stačí na to jíst to, co máme rádi? Někdy ano, ale někdy také ne. A to je ten trik - najít správnou míru.
Jaké potraviny by měly tvořit základ našeho jídelníčku?
No, tak na tohle se mě Šimon se svým milovaným příborem pro pizzu vždy zeptá. A vždy mu odpovídám, že to samé, co bývali jedli naši předci. Ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, bílkoviny a zdravé tuky. Nesmíme zapomínat ani na vhodné množství tekutin. Ale ne, Šimone, ne kterékoliv tekutiny. Tím myslím vodu a nezpracované nápoje.
Jíst a přitom hubnout? Ano, je to možné!
A tohle je pro mou dceru Alenu můj oblíbený trik. Půl hodiny před jídlem si dej sklenici vody a uvidíš, že budeš mít méně hlad. Když jíme pravidelně a zdravě, tělo se začne přizpůsobovat a hubnutí přijde samo. Klíčem je jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem a vyhnout se jednoduchým cukrům. Ale to neznamená, že musíme vynechat všechny sladkosti. Stačí, když si každý den dopřejeme kousek hořké čokolády a tělo bude mít dostatek sladkého.
Chcete se cítit lépe? Zkuste zvýšit příjem vlákniny!
Možná si říkáte, že vláknina je něco jako módní trend, který už za chvíli zamíří do zapomnění. Ale vězte, že moje babička, která se cítí jako sedmdesátiletá slečna, by s vámi nesouhlasila. Říká, že vláknina je základ a já jí věřím. Příjem vlákniny může výrazně zlepšit vaše trávení a pomáhá zvyšovat pocit sytosti. A kde ji najdeme? Například v ovoce, zelenině, obilovinách a luštěninách.
Jak se vyhnout průjemům s cukrem
Průjem s cukrem je jako závěrečný kolotoč na pouti, který zkrátka nepotřebujeme. A proč? Protože cukr je zkrátka potřeba omezit. Ale nebojte, vše s mírou. I já si rád dám sladký dezert. Jen musíme dávat pozor na skryté cukry. Alena měla nedávno opravdu špatnou zkušenost s jogurtem, který vypadal zdravě, ale byl plný cukru. A tak já říkám, dejte si raději kousíček hořké čokolády, nebo si udělejte domácí müsli s ořechy, semínky a ovocem.
Tipy pro vaření zdravých jídel
Vaření zdravých jídel nemusí být složité. Já sám jsem žádný profesionální kuchař, ale zvládnu připravit zdravé a chutné jídlo. Základem je kvalitní suroviny, takové jako zelenina a ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, bílkoviny a zdravé tuky a samozřejmě voda. A nemusíte rovnou skládat falešné diplom za kulinářské umění, stačí začít postupně, třeba jeden pokrm týdně, a uvidíte, jak se vaše zručnosti zlepší.
To je všechno, co jsem chtěl říci o zdravé stravě. Je to něco jako cesta, která je plná zákrut a světel, ale když se naučíte správně řídit, máte vyhráno. Tak tedy bon appétit, přátelé!
Závěrečné myšlenky
Rozhodně nejem zdravě každý den, ale snažím se to pro své děti co nejlépe balancovat. Protože v konečném důsledku, nejde jen o to, co jíme, ale také o to, jak nás to ovlivňuje. Čím více budeme svému tělu dávat kvalitní potravu, tím více nám vrátí zpět ve formě energie a zdraví. A svým dětem chci dát ten nejlepší start do života a ukázat jim, že se starostí o své tělo můžeme dělat zábavu a dobrodružství. A tak si tedy s láskou vaříme, s radostí jíme a se zdravím žijeme.
Napsat komentář