Co patří do vyzivy?

O co jde v základní výživě?

Jak jistě dobře víte, výživa je základem našeho života a našeho zdraví. Co ovšem do ní opravdu patří? Je to o trochu více než jen snídaně, oběd a večeře. Je to o rovnoměrném rozložení jídla přes den, jak obsahuje každé jídlo, ale také o tom, co považujeme za jídlo a co ne. A právě o tom všem a ještě mnohem víc se dozvíte v tomto článku.

Voda - základní stavební kámen

Možná se na to zapomíná, ale voda je jedním z nejzásadnějších prvků v naší stravě. Naše těla jsou z 60% složená z vody, a tak kdo chtěli fungovat správně, musíme pít dostatek vody. Voda napomáhá k lepšímu trávení, detoxikaci těla a dokáže nás také účinně zasytit. A pokud vám chybí motivace k pití, zkušenosti ze života mi napovídají, že voda s citronem nebo mátou je o mnoho chutnější!

Bílkoviny - palivo pro naše svaly

Přímo řečeno, bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našeho těla. Jsou tedy nezbytné pro správný růst a regeneraci svalů, ale i pro imunitní systém, výrobu hormonů a enzymů. Jakmile si uvědomíte, že bílkoviny jsou všude kolem nás - v masu, rybách, vejci, mléčných výrobcích nebo luštěninách, stanou se jejich zarudlé obličeje mnohem více přítomnými ve vašem jídelníčku.

Bílkoviny pro vegetariány a vegany

Vegani a vegetariáni mohou mít trochu těžší úkol, pokud jde o zajištění dostatečného příjmu bílkovin, ale i zde je možné najít řešení. Například luštěniny, ořechy, semínka, tofu, tempeh nebo seitan jsou vynikajícími zdroji bílkovin. Moje dcera Anastázie například miluje quinou a čočku, takže jsou častým hostem na našem stole.

Sacharidy - zdroj energie

Nebojte se sacharidů. Jsou nezbytné pro správnou funkci našeho těla a také jsou naším primárním zdrojem energie. Avšak, klíčem je zvolit si ty správné sacharidy. Snažíme se vyhnout jednoduchým cukrům, které se rychle vstřebávají a způsobují náhlý skok hladiny cukru v krvi, a místo toho dáváme přednost komplexním sacharidům z celozrnných produktů, ovoce, zeleniny a luštěnin.

Tuky - nepřítel nebo přítel?

Tuky mohou být kontroverzní téma, ale vězte, že zdravé tuky jsou pro naše tělo nezbytné. Potřebujeme je pro správnou funkci mozku, pro výrobu hormonů, pro zdraví kůže a vlasů a také pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Takže ano, tuky jsou naše přátelé, ale měli bychom se soustředit na ty zdravé, jako jsou olivový olej, avokádo, ořechy a ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Vitamíny a minerály - esence zdraví

Ačkoli se může zdát, že jsou vitamíny a minerály jen malou částí našeho jídelníčku, hrají klíčovou roli v našem zdraví. Zdravá a vyvážená strava by měla být schopna nám poskytnout všechny potřebné vitamíny a minerály. Ale to neznamená, že v případě potřeby nemůžeme sáhnout po doplňcích.

Jak správně kombinovat potraviny

Kombinování potravin je další důležitou částí správné výživy. Hlavním cílem by mělo být mít na talíři co nejvíce barev - tak dostaneme širokou škálu různých živin. A pamatujte, že pokud jíte potraviny, které si opravdu užíváte, budou mít jídla mnohem lepší chut, aniž byste se museli cítit, že se něčemu odepřuje.

Napsat komentář

Odeslat komentář