Co je důležité pro zdraví?

Úvod do tajů zdraví

Co je důležité pro zdraví? To je otázka, kterou si každý z nás položí alespoň jednou za život. A je to otázka, na kterou nerozhodně neexistuje jednoznačná odpověď. Každý z nás je jiný - máme různé tělo, různý životní styl, různé geny. Takže to, co je pro jednoho z nás dobré, nemusí být nutně dobré pro druhého. Ale existuje několik univerzálních pravidel, která by měla platit pro všechny. A o těch se budeme bavit v tomto článku.

Některé z těchto pravidel jsou hluboce zakotveny v naší kultuře a tradici, jakou je naše středoevropská dieta - plná ovoce, zeleniny, obilovin a mléka. Další jsou zase výsledkem nejnovějších vědeckých poznatků, které nám ukazují, jak se můžeme lépe postarat o naše tělo a zdraví.

Pravidelné cvičení je klíčem

Naše tělo je jako nádherný stroj - pokud ho pravidelně používáme a udržujeme, bude pro nás pracovat lépe a déle. Proto je důležité, abychom se pravidelně hýbali a cvičili. To neznamená, že bychom měli být v posilovně každý den, ale měli bychom se snažit být aktivní alespoň půl hodiny denně. A to v jakékoliv formě - ať už je to rychlá procházka s našim Kokršpanělem Maxem, jízda na kole, plavání, tanec nebo třeba jóga. Ve vašem zdraví to udělá zázraky.

Věděli jste, že pravidelné cvičení může zvýšit vaši energii, zlepšit náladu, zlepšit spánek, zlepšit vaše sexuální zdraví a dokonce i pomoci se zvládáním stresu? A to je jen několik z mnoha benefitů, které může pravidelné cvičení přinést do vašeho života. Tak co tomu dát šanci?

Čerstvé potraviny pro zdravé tělo

Stejně jako potřebujete pravidelně tankovat auto, aby mohlo běžet, také vaše tělo potřebuje pravidelně doplňovat palivo. A to nejlépe v podobě čerstvé a vyvážené stravy. Naše tělo potřebuje širokou škálu živin, aby mohlo správně fungovat - a ty získáme především z čerstvého ovoce a zeleniny, obilovin, luštěnin, ryb a olivového oleje.

Jak jsem zmínil dříve, naše středoevropská dieta je plná těchto potravin. A moje Marta je dokonce mistr v jejich přípravě. Každý večer mě překvapí nějakou novou lahůdkou - občas je to třeba různé domácí koláče nebo saláty, jindy mě překvapí nějakým novým receptem na červenou řepu nebo pampeliškový salát. A já vám mohu říct, že pokud chcete mít zdravé tělo, tak je důležité, abyste měli i zdravý jídelníček.

Hydratace je polovina úspěchu

Přestože to může znít jako klišé, opravdu to tak je - voda je základem našeho života a našeho zdraví. V našem těle tvoří voda až 60% z naší hmotnosti a je klíčovým prvkem pro většinu našich tělesných funkcí. Proto je důležité, abychom se hydratovali pravidelně a dostatečně.

Během dne byste měli vypít alespoň 2,5 litru vody - a to je minimum. Pokud cvičíte nebo když je horko, tak byste měli vypít ještě více. A nebojte se k vodě přidat i nějaké byliny, citrón nebo třeba plátky okurky. Nejenže to dodá vodě novou chuť, ale také vám může dodat další důležité živiny.

Duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické

A tak jako je důležité se starat o naše tělo, tak je důležité se starat i o naši mysl. Duševní zdraví je totiž stejně důležité jako zdraví fyzické. Existují různé způsoby, jak se můžeme postarat o naše duševní zdraví - jako je třeba meditace, cvičení mindfulnessu, terapie nebo třeba sociální kontakty.

Já osobně jsem velkým fanouškem meditace a mindfulnessu. Pravidelně si ráno a večer vyhraji čas na klid a ticho, kdy se mohu soustředit na svůj dech a své myšlenky. Je to pro mě jako malý oáza klidu uprostřed rušného dne. A věřte mi, že pokud máte někdy pocit, že se vám hromadí stres a že už nemůžete dál, tak je tato praxe opravdu zázračným lékem.

Co je důležité pro zdraví? Je to mix různých skupin činností, které nás udržují v dobré kondici. Ale co je nejdůležitější, musíme si uvědomit, že zdraví je cesta, a ne destinace. Je to něco, na čem musíme každý den pracovat a co musíme každý den udržovat. A tak jak říká moje Marta - nejlepší cesta k zdraví je ta, kterou si užíváme.

Napsat komentář

Odeslat komentář