O proč vůbec přibrat na váze
Jako Pavlína vám budu prvně vysvětlovat důvody, proč by někdo chtěl zdravě přibrat na váze. Ve světě, kde se tak často mluví o hubnutí a dietách, je tato otázka může působit trochu zvláštně. Ale uvědomme si, že pro mnoho lidí je obtížnější přibrat na váze než zhubnout. Ti, kteří jsou podvýživení, trpí nějakými zdravotními problémy nebo jsou geneticky méně osvalení a štíhlí, potřebují zdravý přírůstek hmotnosti pro své blaho.
Výživa k přibrání na váze
Poté, co jsme probrali důvody, proč by někdo chtěl zdravě přibrat na váze, je čas zaměřit se na některé konkrétní strategie, jak toho dosáhnout. Jedním z nejvýznamnějších faktorů, které ovlivňují váhu, je výživa. Je třeba jíst více kalorií, než kolik tělo spaluje. Ale pozor! Cílem není jíst co nejvíce – klíčem je vyvážená strava.
Abyste jídelníček obohatili o správné kalorie, doporučuji zvýšit příjem zdravých tuků, jako jsou avokádo, ořechy nebo olivový olej. Tato jídla jsou bohatá na kalorie, ale také na výživné látky. Potřebujete také dostatek bílkovin, které pomáhají budovat svaly. Ze široké škály potravin bohatých na bílkoviny si vyberte takové, které vám chutnají, například losos, vejce, mléčné výrobky nebo luštěniny.
Nebuďte příliš striktní, když jde o jídla s vysokým obsahem cukru a tuku. Pravdou je, že i když jsou tyto potraviny vysokokalorické, nepřináší mnoho výživových hodnot a mohou způsobit další zdravotní problémy. Takže ano, můžeme je jíst, ale stále s mírou. Platí pravidlo vyváženosti a rozmanitosti.
U mně to bylo tak, že jsem měla vždycky problémy s váhou. Nikdy jsem nemohla přibrat na váze. Cítila jsem se slabá, neměla jsem energii. Až když jsem si uvědomila, že jsem nedostávala dostatek kalorií, začala jsem se zaměřovat na vyváženou a zdravou stravu. A výsledky byly vidět! Přibrala jsem na váze, ale stále se cítila skvěle a zdravě.
Fyzická aktivita k přibrání na váze
Potřebujete mít na paměti, že touha přibrat na váze neznamená, že byste měli zanevřít na fyzickou aktivitu. Ve skutečnosti, zařazení správného druhu cvičení do svého životního stylu může pomoci zdravě přibrat na váze.
Klíčem je, že byste měli preferovat cviky, které budují svalovou hmotu, jako je posilování. Místo toho, abyste tělo zbytečně vyčerpávali dlouhými cardio tréninky, zkuste zahrnout do své rutiny cvičení s větší zátěží a menším počtem opakování. Hodně mi pomohlo, když jsem se začala věnovat posilování. Nejenže jsem začala vypadat lépe, ale také jsem se cítila energičtější.
Současně však nesmíme zapomínat na pravidelné cvičení pro celé tělo. Cvičení, jako je jóga nebo pilates, jsou skvělá pro udržení flexibility těla a pro zvýšení svalové vytrvalosti. Lidské tělo je složité a potřebuje různé formy pohybu.
Překážky na cestě ke zdravému přibrání na váze
Po cestě ke zdravému přibrání na váze narážíme na řadu překážek. Není to jen o jídle a cvičení. Mnoho faktorů ovlivňuje naši váhu, včetně genetiky, metabolismu, věku, pohlaví a celkového zdravotního stavu. Někdy i psychologické faktory hrají roli, jako je stres nebo nedostatek spánku.
Nejdůležitější je být trpělivý a soustředit se na to, co můžeme ovlivnit. Musíme si uvědomit, že nemůžeme ovládat všechno a že pravděpodobně nebudeme moci přibrat na váze přes noc. Ale pokud budeme trpěliví a budeme se snažit, můžeme dosáhnout svého cíle.
Myslím, že na cestě ke zdravému přibrání na váze stojí za to vyzkoušet různé strategie a vidět, co funguje pro nás. Neměli bychom se bát experimentovat s různými druhy jídla a cvičení, dokud nenajdeme to, co nám vyhovuje. A hledáme-li inspiraci nebo pomoc, je vždy vhodné obrátit se na odborníka, jako je dietolog nebo trenér.
Na závěr bych chtěla říct, že je důležité mít na paměti, že cesta ke zdravému přibrání na váze je cesta k sebelásce a sebeúctě. Nejde jen o to, jak vypadáme, ale také o to, jak se cítíme. A to je to, co opravdu na tomto cestování počítá.
Napsat komentář